Skip to main content

BEI Student Prize Ceremony

The School of Business, Economics and Informatics hosts an annual Student Prize Ceremony, to celebrate the achievements of students with outstanding grades and project work. 

Details of the awards given and the prize winners are listed below. Watch a video of past prize winners offering some useful tips for managing your workload and making the best use of your time.

UnderGRADUATE AWARDS 2020-21

DEPARTMENT OF COMPUTER SCIENCE AND INFORMATION SYSTEMS

  • Best Module Result: Abu Bakar Naseer
  • Best Project: Abu Bakar Naseer
  • Best Overall Student: Abu Bakar Naseer
  • Keith Gibson Memorial Prize (Best BSc Finalist): Abu Bakar Naseer
  • Benedetta Ciaccia Memorial Prize (Best Final Year Student on the Foundation Programme): Joana Dias Ortega

DEPARTMENT OF ECONOMICS, MATHEMATICS AND STATISTICS

  • Best Project: Simon Lee
  • Best Final Year Student (Financial Economics): Sean McConville
  • Best Final Year Student (all programmes): Saud Alshaghrood
  • Best Overall Final Year Student (BSc Economics and Business): Jaunius Zemaitis
  • Best Overall Final Year Student (BSc Economics and Social Policy): Stuart Watson
  • Sidney Joseph Booth Prize (Best Mathematics Finalist): Danjiv Ramkhalawon
  • Mehdi Prize (Best Performance in Mathematics): Alice Powell
  • Fiona Atkins Prize (Best Continuing BSc Student): Stefanie Messelberg
  • Derek Scott Memorial Prize (Best Performance by Non-finalists): Jamieson Brady and Venita Ivanova

DEPARTMENT OF MANAGEMENT

  • Best Qualitative Module Result: Minju Kim
  • Best Quantitative Module Result: Cartier Man
  • Best Project: Zhiyao Zhang
  • Best Overall Accounting Student: Luca Morandi
  • Best Overall Business Student: Charlotte Boyce
  • Best Overall SWUFE Student: Zixuan Fu
  • Best Overall BBA Culinary Industry Management Student: Tara Honeywell

DEPARTMENT OF ORGANIZATIONAL PSYCHOLOGY

  • Best Module Result: Christopher Griffiths
  • Best Project: Michele Ruggieri
  • Best Overall Student: Sabina Enu-Kwesi

POSTGRADUATE AWARDS 2020-21

SCHOOL of Business, Economics and Informatics

  • Honourable mention for Best PhD Thesis in the Department of Computer Science and Information Systems: Dilek Celik
  • Honourable mention for Best PhD Thesis in the Department of Organizational Psychology: Shafag Garayeva
  • Runner up for Best PhD Thesis in the School of Business, Economics and Informatics: Issam Samiri
  • The Philip Powell Award for Best PhD Thesis in the School of Business, Economics and Informatics: Kirsty Lauder

DEPARTMENT OF COMPUTER SCIENCE AND INFORMATION SYSTEMS

  • Joint Best Module Result: Henry Holms
  • Joint Best Module Result: Shibo Zhang
  • Best Dissertation: David Kinross
  • Best Overall Student: Mark Rotchell
  • Best Overall International Student: Christopher Eaves-Kohlbrenner

DEPARTMENT OF ECONOMICS, MATHEMATICS AND STATISTICS

  • Best Module Result: Benjamin Hilton
  • Best Dissertation: Matthew Willett
  • Joint Best Overall Student: Georgina Green
  • Joint Best Overall Student: Oliver Allen

DEPARTMENT OF MANAGEMENT

  • Best Module Mark (Quantitative): Michael Tai
  • Best Module Mark (Qualitative): Jamie Hannon
  • Best Dissertation Mark (Accounting and Finance: Ana Ungureanu
  • Best Dissertation Mark (Management/Business): Jose Bernardes
  • Best Overall International Student: Sophie Goodstein
  • Best Overall Student (Accounting and Finance): Cecilia Gambaro
  • Best Overall Student (Management/Business): Katherine Bryden
  • Best Overall Student (Sport Business): Brooke Chaplen
  • Best Overall Student (Marketing): Sophie Attard
  • Best Overall Student (Corporate Governance/Responsibility): Kimberly Johnson
  • Best Overall Student (Innovation and Creative Industries): Dominic Powell
  • Best Overall Student (International Business/International Management): Bart Van Egdom
  • Best Culinary Innovation Management Student: William Porter

DEPARTMENT OF ORGANIZATIONAL PSYCHOLOGY

  • Best CIPD Accredited Programme Student: Franziska Seiler
  • Best Dissertation in Medical Leadership: Misbah Qureshi
  • Best Management Consultancy and Organizational Change Student: Mariangel Arenas
  • Best Overall Student: Joanna Wiles
  • Best Research Project Mark: Elisabeth Fuerniss
  • Special Alan Wingrove Award for the Most Outstanding Dissertation in Coaching: Nomita Nair