CMCA Workshop
Ben Pimlott Building
Goldsmiths College
Programme of events
Position statements
Tuesday 16 May
12:00-1:30 Registration
1:30-3:00 Introduction and Invited Address
Welcome and Introduction -Paul Brown (Department of Informatics, University of Sussex)
Authenticity and Computer Art –Margaret Boden (Centre for Research in Cognitive Science, University of Sussex)
3:00-3:30 Break
3:30-5:00 Computation, Interaction, and Embodiment
Session Chair: Sue Gollifer (Centre for Contemporary Visual Arts, University of Brighton)
Net Work: Using Computational Systems in Art -Mark D'Inverno (School of Computing, University of Westminster) and Jane Prophet (Visual Art and New Media, University of Westminster)
Interactive Causation and Computer Music -Peter Rawbone (Cardiff School of Creative Industries, University of Glamorgan)
Finding Aesthetic Pleasure on the Edge of Chaos: A Proposal for Robotic Creativity -Ron Chrisley (Centre for Research in Cognitive Science, University of Sussex)
5:30-7:00 Dinner-DANA Centre
7:00-9:30 Creative Cyborgs-DANA Centre
Wednesday 17 May
9:00-10:30 Noise, Image, and Texture
Session Chair: Simone Gristwood (Institute for Cultural Studies, Lancaster University)
Wall of Woven Sounds -Janis Jefferies (Digital Studios, Goldsmiths College) and Tim Blackwell (Computing Department, Goldsmiths College, London)
Sound and Image System -Alan Sutcliffe (Computer Arts Society)
White Noise: Abstraction and Interaction-The Question of Economy -Ernest Edmonds (Department of Information Systems, University of Technology, Sydney)
10:30-11:00 Break
11:00-12:30 Vision, Visual Arts, and Computation
Session Chair: Alice Eldridge (Blip and Creative Systems Lab, University of Sussex)
Society of Neurons -Robert Zimmer (Digital Studios and Department of Computing, Goldsmiths College) and Warren Neidich ( affiliation details )
Harnessing Mid-level Vision for Artistic Stylisation -John Collomosse (Department of Computer Science, University of Bath)
Aikon: Artistic Automated IKONograph -Patrick Tresset (Digital Studios, Goldsmiths College) and Frédéric Fol Leymarie (Digital Studios, Goldsmiths College)
12:30-1:30 Lunch
1:30-3:00 Aesthetic Appreciation, Knowledge, and Process
Session Chair-Jon Bird (Blip and Centre for Computational Neuroscience and Robotics, University of Sussex)
Knowing Computer Creativity -Dustin Stokes (Centre for Research in Cognitive Science, University of Sussex)
The Museum as Laboratory: A Performative Approach to Complex Systems Research -Hans Diebner (Institute for New Media, Frankfurt)
Art and the Mirror of Nature -Charlie Gere (Institute for Cultural Research, Lancaster University)
3:00-3:30 Break
3:30-5:00 Brains, Technology, and Art
Session Chair: Nick Lambert (Department of History of Art, Film, and Visual Media, Birkbeck, University of London)
Technology: The Very Idea! -Michael Punt (School of Computing Communications and Electronics, University of Plymouth)
DrawBot: A Bio-Inspired Robotic Portraitist , Ruben Coen Cagli (Department of Physics, University of Napoli, Italy)
Brain Wave Gaming for Learning -Paras Kaul (Electronic Publications and Department of Art and Media Technology, George Mason University)
Conference Chairs
[Acknowledgements]